30 Kasım 2020 Pazartesi

Küresel ısınmaya karşı Vahşi Cennetler: Güney Asya

kuresel-isinmaya-karsi-vahsi-cennetler-guney-asya

Küresel ısınmaya karşı mücadeleye adanmış belgesel serisinin yeni filmi Vahşi Cennetler: Güney Asya’nın galası Mumbai'de yapıldı.
22 Mart 2019 Cuma 08:27

 İklim değişikliği konusuna dikkat çeken Vahşi Cennetler (Wild Edens) serisinin üçüncü filmi “Vahşi Cennetler: Güney Asya” (Wild Edens: South Asia) adlı yeni belgeselin prömiyeri Hindistan'ın Mumbai kentinde gerçekleşti. Hindistan ve Bangladeş'in eşsiz doğal yaşam alanlarındaki hayvanlar ve bitkilere odaklanan belgesel, Sunderban Deltası, Tamil Nadu'nun bazı bölgeleri ve Batı Ghats gibi çeşitli yerlerde çekildi. Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından izleyici ile buluşturulan belgesel filmi bu bahar National Geographic’te yayınlanacak.

Dünyanın önde gelen güvenli ve temiz enerji üreticisi olan Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, küresel iklim değişikliği ile ilgili tehditlerle derinden ilgileniyor.

Etkinlikte konuşan Rusatom International Network Kıdemli Başkan Yardımcısı Vadim Titov, “Uluslararası ortaklarımızla birlikte, küresel çevresel zorlukları çözme sorumluluğunu alıyoruz ve dünya toplumunu uyandırıp doğru olanı yapmaya çağırıyoruz. Mahatma Gandhi'nin de dediği gibi; ‘dünyada görmek istediğiniz değişikliğin kendisi olun’.” ifadelerini kullandı.

Projenin elçisi Freida Pinto, ise şunları söyledi: “Bu iyi hazırlanmış belgesel sayesinde, dünya ve hemşerilerim, büyüleyici lakin iklim değişikliği tehlikesi altındaki ülkemin egzotik yaban hayatı, nadir bulunan hayvanların yaşantıları, kendine has vahşi doğa koruma alanları ve harikulade manzaralarıyla içsel bir bağ kurabilecekler. Bu filmde tanıtacağımız pek çok harika yaratık, güzellikleri, dayanıklılıkları, hayatta kalma içgüdüleri ve kırılganlıklarıyla sizin kalplerinizi kazanacak. ”

“Vahşi Cennetler: Güney Asya, Bristol'de bulunan ve doğal tarih çekimlerinin global HQ'su olan Off the Fence Productions tarafından hazırlandı. Filmin, Seri Yapımcılığını Andrew Zikking, Yönetmenliğini Tom Barton-Humphreys, İdari yapımcılığını ise Ellen Windemouth ve Allison Bean üstlendi. UHD’de gala yapmak, Wild Edens: Güney Asya'yı çekmek; ekibi ve ekipmanları, yoğun ormanlar, verimli ovalar, yükselen dağlar ve gezegenin en büyük mangrov ormanı gibi bölgenin en çeşitli manzaralarına götüren ve aylarca süren bir deneyim oldu. Film, ikonik vahşi hayatın egzotik birleşme noktasını ve iklim değişikliği riski altındaki yaşam alanlarını gözler önüne sermekte ve izleyiciye ‘bu konu hakkında nasıl potansiyel çözümler üretilebilir’i düşündürmekte." 

Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom Hakkında:


Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, güvenli ve temiz enerji üretiminde dünya lideridir ve sosyal sorumluluk ilkesine ve doğal kaynakları koruma ihtiyacına bağlı kalmaktadır. Rosatom, nükleer endüstrisinde 350 şirket ve araştırma kurumundan oluşmaktadır. Nükleer sektörde 70 yılı aşkın deneyime sahip olan Rosatom, nükleer endüstrideki uranyum zenginleştirmesinden uluslararası nükleer santrallerin kurulmasına kadar hizmetler sunarken, ürün kalitesinin iyileştirilmesine, yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesine ve çevre yönetimine de öncelik vermektedir. Rosatom, uygulamalı araştırma ve inovasyon alanında aktif olarak projeler yürütmektedir. Rus atom teknolojileri dünyadaki 120 araştırma reaktörünün yapımında kullanılmıştır.

 

Wild Edens Projesi Hakkında:


Projenin ana hedefi, uluslararası toplumun iklim değişikliğine dikkatini çekmek ve karbon içermeyen temiz enerjiye küresel bir geçiş ihtiyacı yaratmaktır. Küresel iklim değişikliğinden dolayı nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan yabani hayvan alanları ve bitkilerle ilgili özel belgesellerin çekilmesi ve National Geographic Channel'da yayınlanması projenin doruk noktası olacak. Çekimlerin yapıldığı yerler manzaranın olağanüstü güzelliğini göstermek için seçildi. Aynı zamanda bu yerlerin sakinlerinin; bir diğer deyişle nadir hayvan türlerinin, kuşların, eşsiz doğal çevrenin, ormanların, sulak alanların ve bitkilerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunun vurgulanması da hedeflendi. Wild Edens serisinin üçüncü filmi Güney Asya’da çekildi; ilk film Rusya’nın bitki ve hayvanlarına odaklanırken, ikinci film ise Türkiye ile ilgiliydi. Wild Edens serisi, Türkiye’nin ilk nükleer güç santralini yapan Rusya Atom Enerjisi Kurumu Rosatom tarafından izleyiciyle buluşturuluyor.Haber okunma sayısı: 545

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.

Yöresel şiveyle koronavirüs uyarı afişleri

Mut Kaymakamlığı, yöresel şiveyle uyarı ifadelerinin yer aldığı afişler bastırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
88 hit, 66 ziyaretçi, 66 ziyaret
Toplam:
13264 hit, 2877 ziyaretçi, 3635 ziyaret