23 Kasım 2020 Pazartesi

Mut’ta atık lastikler sanata dönüşüyor

mutta-atik-lastikler-sanata-donusuyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, merkezden Mut’a her yanı sanatla kuşatıyor.
20 Haziran 2020 Cumartesi 15:09

Mersin’i kültür ve sanatta Avrupa’nın sayılı kentlerinden birisi yapmayı hedeflediklerini her fırsatta dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yönetim anlayışı, hem kent merkezinde hem de ilçelerde yurttaşlara sanatın en güzel örneklerini sunuyor. Kent merkezindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı’nı kadın, çocuk, özgürlük, barış ve Koronavirüs gibi temalardaki resimlerle kuşatan Büyükşehir ekipleri, merkeze 180 kilometre uzaklıktaki Mut İlçesi’nde de araçların atık lastiklerini sanata dönüştürüyor.

Büyükşehir ile kent merkezi renkleniyor

Büyükşehir Belediyesi, kent merkezindeki 34. Cadde’de kısa süre önce başlattığı grafiti çalışmalarını sahilde de sürdürmüştü. Adnan Menderes sahil şeridindeki Özgecan Aslan Barış Meydanı içerisinde atıl halde duran Cep Sineması’nın çevresini kapatan Büyükşehir, meydanı Özgecan Aslan, kadın, çocuk, özgürlük, barış ve Koronavirüs temalı resimlerle kuşatmıştı. Güven Bozkurt, Orhan Karakaplan ve İbrahim Tokaslan’dan oluşan üç sanatçının günler süren çalışmasıyla sahildeki grilik yerini çeşit çeşit renge bıraktı. Büyükşehir, kent merkezinin yanı sıra merkeze 180 kilometre uzaklıktaki Mut İlçesi’nin refüjlerini de renklendirdi.


Mut’ta da 350 lastik dönüştürülerek, refüjleri süsledi62 bin 600 nüfuslu Mut İlçesi’nde “Her Güzel Şeyin Bir Başlangıcı Var” sloganıyla refüjlere bitki eken Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı ekipleri, ilçedeki araçların atık lastiklerini temin ederek, kendi atölyesinde sanata dönüştürüyor. Lastikleri boyayıp rengarenk saksılara ve kuğulara dönüştüren ekipler, kısa süre içerisinde 350 araç lastiğini kentin refüjlerine yerleştirdi. İçerisine bitkiler ekilen saksılar çiçekleri koruma görevi görürken, aynı zamanda vatandaşlara da görsel bir şölen sunuyor. 

“İşe yaramayan, eski lastikleri toplayıp, dönüştürdük”

Büyükşehir Belediyesi Mut Şube Müdürlüğü personellerinden Ahmet Cumali Kasap, ilçedeki atık lastikleri kendi imkanlarıyla sanata dönüştürdüklerini belirterek, “İşe yaramayan, eski lastikleri toplayıp, dönüştürdük. Çeşitli figürler meydana getirdik. İnsanların yoğun geçiş alanı olan refüjlerde içlerine güller ektik. Bunu aynı zamanda güllerin çiğnememesi için de yaptık. Lastikleri ilçemizdeki lastikçi arkadaşlardan temin ediyoruz. Onlar da sağ olsunlar, Mut için büyük bir katkı sağlıyor” dedi.

 Haber okunma sayısı: 177

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.

Yöresel şiveyle koronavirüs uyarı afişleri

Mut Kaymakamlığı, yöresel şiveyle uyarı ifadelerinin yer aldığı afişler bastırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
61 hit, 50 ziyaretçi, 50 ziyaret
Toplam:
13237 hit, 2861 ziyaretçi, 3619 ziyaret