05 Nisan 2020 Pazar

“Eşitlik mahallede başlar”

esitlik-mahallede-baslar

Mersin Kent Konseyi ve KA.DER işbirliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi desteği ile "Mersin Kadın Muhtarlar Kapasite Güçlendirme Eğitimi Programı” başlıklı eğitim kampı gerçekleşti.
25 Şubat 2020 Salı 13:02

Gerçek demokrasinin oluşturulmasında en önemli basamaklarından biri olan muhtarlık kurumu, köy ve mahallelerden başlayarak kadınların yönetimlerde ve karar alma mekanizmalarında temsil edilmesinin de en önemli adımı olarak tanımlanıyor. Tam bu noktada “Eşitlik Mahallede Başlar” diyen KA.DER, Mersin Kent Konseyi işbirliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesinin desteği ile "Mersin Kadın Muhtarlar Kapasite Güçlendirme Eğitimi Programı” düzenledi.
Kadın temsiliyetinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında Mersin Kent Konseyi toplantı salonunda 3 günlük programa katılan kadın muhtarlar, 8 saat teorik ve pratik uygulamalarla bilgi, beceri ve deneyimlerini arttırdılar.
21-22-23 Şubat’ta gerçekleştirilen programda, ilk gün Dr. Hatice Yeşildal “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”, Prof. Dr. Müjde Ker Dinçer “Etkili İletişim Teknikleri'”, ikinci günde Doç. Dr. Ulaş Bayraktar “Yerel Siyaset ve Katılım'”, Prof. Dr. Erbay Arıkboğa “Muhtarlık Kurumunun İşleyişi ile Belediyeler ve Diğer Kurumlarla İlişkileri”, üçüncü günü ise Doç. Dr. Yasemin Hilmiye Özuğurlu “Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme ve Örnek Uygulamalar” ve Dr. İsmail Güneş “Kadın Muhtarların Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu eğitimler verdi.

Kadınlar, Türkiye’ye özgün 1829 yılından itibaren bir yönetim modeli olarak var olan muhtarlık kurumunda, muhtar olma ve ihtiyar heyetlerine seçilme hakkını 26 Ekim 1933 tarihinde yapılan köy kanunu değişikliği ile kazandılar. Ancak, ne yazık ki halen temsiliyet noktasında oldukça düşük orana sahipler. Türkiye’deki 50.292 muhtardan 2014 seçim sonuçlarına göre sadece 674’ü kadın iken, 2019 Yerel Seçimlerinde %58,95 oranında artarak bu sayı 1071’e çıktı. Artış umut verici olsa da, %2,14’e denk düşen bu oran eşit temsilden çok uzak.

Türkiye genelinde, yine 2014-2019 döneminde toplam 73 ilde kadın muhtar bulunurken, 2019-2023 döneminde bu il sayısı 77 ‘e yükseldi. Mersin ise, kadın muhtar sayısı bakımından 21 muhtar ile 9. sırada yer alıyor.Haber okunma sayısı: 30

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

esitlik-mahallede-baslar

“Eşitlik mahallede başlar”

25 Şubat 2020 Salı 13:02
bir-cocuk-bir-umut

"Bir Çocuk, Bir Umut"

30 Haziran 2019 Pazar 19:34
secer-sevgi-evindeki-cocuklari-unutmadi

Seçer, Sevgi Evi'ndeki çocukları unutmadı

24 Nisan 2019 Çarşamba 22:55
miniklerin-festivali-basliyor

Miniklerin festivali başlıyor

17 Nisan 2019 Çarşamba 21:49

ÜLKE GÜNDEMİ

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

Dünya Su Günü 22 Mart’ta, “Herkes Mersin’e Koşacak”

Uluslararası Mersin Maratonu 'Herkes Koşar Mersin'e sloganı ile start verdi.

NG, En Sevilen Diziler ve Oyuncuları araştırdı

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

Polisten Örnek Davranış

Yolun karşısına geçmeye çalışan yaşlı bir kadına trafik polisi yardımcı oldu.

Torbacıya suçüstü

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Mezitli Akdeniz mahallesinde

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN