26 Mayıs 2019 Pazar

13. MERSİN TARIM, GIDA VE HAYVANCILIK FUARI AÇILDI

13-mersin-tarim-gida-ve-hayvancilik-fuari-acildi

Mersin’in tarım sektöründeki ihracat potansiyeline önemli katkılar sağlayan 13. Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı Mersinlilere kapılarını açtı. CNR EXPO Yenişehir Fuar Merkezi’nde 25 Şubat tarihine kadar açık kalacak fuarda Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin standı da yer alıyor.
22 Şubat 2018 Perşembe 22:31

 Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenen ve CNR Fuarcılık tarafından 22-25 Şubat 2018 tarihleri arasında düzenlenen ‘13. Mersin Tarım Gıda ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışına Mersin Valisi Ali İhsan Su, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, MHP Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yetkililer, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.


“Tarım yurdu Mersin”

Farın açılışında bir konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Kerim Tufan, “Tarımın yurdu Çukurova’nın önemli bir parçası olan Mersin’de böyle güzel bir fuarın açılışında sizlerle beraber olmaktan son derece mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Her geçen gün biraz daha gelişerek, biraz daha büyüyerek devam eden fuarımızın bölgemize, ülkemize, çiftçilerimize, üreticilerimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.
Fuarların üreticilerle tüketicilerin buluştuğu yerler olduğundan söz eden Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tufan, “Burada çok değişik ürünlerin tanıtımı ve bilgilendirilmesi yapılır. Aynı zamanda fuarlar şehirden şehre olduğu kadar ülkeler arası tanıtıma da ciddi katkılar sağlar. Bu fuarın da Mersinimizin tanıtımına katkı sağlamasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“ El emeği göz nuru ürünleri dünya standartlarına uygun hale getiremiyoruz”

Uzun yıllardır tarım kenti ve çiftçi bölgesi olarak övünürken, bir taraftan da bazı şeyleri eksik yapmanın üzüntüsünü yaşadıklarını dile getiren Başkan Kerim Vekili Tufan, “Hem Türkiye’de hem de bölgemizde çok ciddi potansiyeller olmasına rağmen iyi bir planlama ya da iyi bir satış envanteri çıkartılamadığı için zaman zaman üreticinin ürünü bazen tarlada kalıyor, bazen de dökülme durumuyla karşı karşıya kalıyor. Onun için bizim her şeyden önce bu planlamayı ülke, Bakanlıklar ve yerel yönetimler olarak gerçekleştirmemiz lazım. İkinci bir eksiğimiz de el emeği göz nuru olarak meydana getirdiğimiz bu ürünlerin dünya piyasasına arzı konusunda dünya standartlarına uygun hale getiremediğimiz için, gerek kalite, gerek damak tadı, gerek ambalaj, gerek şekil olarak bu standartlara uygun hale getiremediğimiz için dünya ticaretinde ve tarımında da gerekli yerimizi alamamanı üzüntüsünü yaşıyoruz. Bütün bunlardan dolayı da Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak mümkün olduğu kadar çiftçimizin, üreticimizin ve köylülerimizin yanında olmaya gayret ettik. Göreve gelir gelmez Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nı kurduk ve bu başkanlığımız 7/24 çiftçilerimizle diyalog ve ilişki içerisinde çalışmalarını sürdürüyorlar” ifadelerini kullandı.
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tufan, konuşmasının Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı olarak tarıma, çiftçiye ve köylüye vermiş oldukları hizmetlerden söz etti.
Konuşmaların ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Tufan ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek fuarın açılışı yapıldı. Protokol üyeleri daha sonra stantları gezdi. Protokol üyelerinin de ziyaret ettiği Büyükşehir Belediyesi standında, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği hizmetler de tanıtıldı.Tarım sektörünün öncü firmaları buluşuyor

Her yıl yurt dışından önemli sayıda profesyonel ziyaretçi ve alıcıları ağırlayan 13. Mersin Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, Mersin'in bir liman kenti olması, gelişmiş ulaşım olanakları ve bölge ülkelerine yakınlığı nedeniyle, önemli bir ihracat potansiyeli taşıyor.
Tarım sektöründe Türkiye'de önemli bir yere sahip olan Mersin'de sektörün öncü uluslararası firmaları Yenişehir Fuar Merkezi’nde buluşuyor. Yurt içinde de, Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası, Tarım İl Müdürlükleri, kooperatif ve dernekler ile birlikte sürdürülen ziyaretçi çalışmaları kapsamında Adana, Amasya, Hatay, Kahramanmaraş, Konya, Kayseri, Niğde gibi illerden otobüslerle getirilecek profesyonel ziyaretçi, Mersin Tarım Fuarı’nı gezme fırsatı bulacak. Fuarda, TMMOB-Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi iş birliğinde iki gün boyunca seminerler düzenlenecek. Ziraat fakülteleri akademisyenleri tarafından verilecek seminerlerde Meyve Ağaçlarında Budama ve Teknikleri, Tarımda Doğru Gübre Kullanımı gibi pek çok konu ele alınacak. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı, sera malzemeleri, sulama makine ve ekipmanları, fide, fidan, tohum, organik gübre, hayvancılık ekipmanları, hayvan besleme, yem üretimi ile ilgili pek çok ürün ve teknolojiye ev sahipliği yapacak.

Haberin etiketleri:

Mersin, tarım, fuar


Haber okunma sayısı: 244

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mut-kayisi-hasat-senligi

Mut Kayısı Hasat Şenliği

04 Mayıs 2019 Cumartesi 14:47
rektor-camsaridan-mesiadi-ziyaret

Rektör Çamsarı'dan MESİAD’ı ziyaret

04 Nisan 2019 Perşembe 23:55
mtosbden-bilgilendirme-toplantisi

MTOSB'den Bilgilendirme Toplantısı

22 Mart 2019 Cuma 23:08

ÜLKE GÜNDEMİ

Mut Kayısı Hasat Şenliği

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kayısı Hasat Şenliği düzenlendi.

Cumhur İttifakı'ndan Mut'ta seçim çalışmaları

AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan , AK Parti Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz

CHP'li Kuyucuoğlu'ndan Kocamaz'la ilgili açıklama

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Serdal Kuyucuoğlu,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

MESİAD'tan üyelerine Konkordato bilgisi

MESİAD, üyelerini konkordato ilanları hakkında bilgilendirmek için Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın

Mutlu Bağırsaklar İçin 5 Besin

Bedenimizin ikinci beyni sayılan bağırsaklar, sağlıklı ve mutlu bir vücut için etkili olan milyarlarca yararlı

Mersinli Şehit Torunları Sarıkamış'ta

T.C. Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Sarıkamış

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
7 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu ay:
110 hit, 31 ziyaretçi, 35 ziyaret
Toplam:
12695 hit, 2657 ziyaretçi, 3389 ziyaret