07 Mart 2021 Pazar

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

1300-yillil-anit-zeytin-agacindan-hasat-yapildi

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.
20 Ekim 2020 Salı 18:16

 Zeytin Hasad Şenlikleri Haydar Mahallemizdeki 1300 yıllık Anıt Ağaçtan gerçekleşen hasadına başladı.

Zeytin Hasadı etkinliğine, Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN, Tabiat Varlıkları Koruma Mersin Şube Müdürü Zübeyir GÜVEL, Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER, Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa EVREN, Mut Esnaflar Odası gebze escort Başkanı Yusuf KÖĞCE, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır KAR, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel AYDIN, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman ÇELİK, Mut İlçe Müftüsü Mustafa ÖZTÜRK katıldı.

Etkinlikte ilk olarak Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR bilgi verdi. BAYIR, “1300 yıllık anıt ağacımızdan zeytin hasadı için bir araya geldik. Anıt ağacımızdaki zeytin yerel bir tür olan çöp aşıdır. Küçük bir kolu da delice kökenli olarak yaşamını sürdürmektedir. 2020 yılı hasadımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN; “1300 senedir zeytin veren ağacımızın, bir 1300 sene daha zeytin vermesini temenni ediyorum. Zeytin hem barışın simgesi hem de sağlığın kaynağı. Mut ilçemizde hasadımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN; “Sağlık zetinden, zeytin Mut’tan. Herkes sağlığını düşünerek pandemi deöneminde özelllikle Zeytin tüketsin. Çünkü sağlığın en önemli bileşenleri zeytinde bulunuyor. Zeytin ve zeytinyağı anne sütüne eş değer nitelikle ve önleyici sağlık beleşenleri açısından çok faydaları var” diyerek sağlık açısından zeytinin önemine vurgu yaptı. Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, hasadını gerçekleştirdiği anıt zeytin ağacında, “1300 yıllık Anıt Ağaç, Zeytin yetiştiriciliğinde Mut’un ne kadar elverişli olduğunu göstermektedir. Akdeniz Bölgesi’nde 1300 yıllık bir ağacın olması belegesel niteliğinde incelenip değelendirelecektir. Mut için çok önemli bir değer” diyerek maki ikliminde öne çıkan bir üretim olduğunun altını çizdi.

Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER konuşmasında; “Zeytin hasad şenliğimizde sizlerle birlikte olmaktan çok mutuluyuz. Zeytin tarihiyle beraber Mut açısından çok önemli bir yere sahip. Kalitesi ve temizliği ile Mut zeytini ve zeytinyağı herkes tarafından bilinmektedir. Sağlığın kaynağı zeytin sezonumuzun hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum” dedi.

Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, 1300 yıllık anıt ağaçtan hasad edilen zeytinlerin yağını Cumhubaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞANA’a götüreceklerini belirterek, “1300 yılllık bir ağacımız var. İklimsel avantajlarımızın olması sebebiyle dört mevsimi hem yaşıyor hem de üretim gerçekleştiriyoruz. Zeytin katma değer olarak ilçemizde öne çıkıyor. Allah’ım Anıt ağacımıza verdiği ömür gibi devletimize de uzun ömürler versin Geçen seneki hasadımızın yağını Sayın Cumhurbaşkanımıza götürmüştük. Bu yıl yine götümek nasip olur inşallah” dedi.

Çortak ve Kurtuluş Mahallelerimizde Zeytin Anıt Ağacı çalışmaları devam ettiğini kaydeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürü Zübeyir Güvel; “Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından yaş tespiti çalışmaları yapılmakta. Tabiat Varlıkları Araştırma Komisyonunun incelemeleri neticesinde Bakanlık onayı ile birlikte tescilleri tamamalanacak” diyerek Mut ilçemizdeki zeytin potansiyelinin ne denli köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.
Haber okunma sayısı: 90

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

atik-su-bedelleri-alinacak

Atık su bedelleri alınacak

07 Mart 2021 Pazar 16:09
mesiad-30-yasinda

MESİAD 30 yaşında

04 Mart 2021 Perşembe 16:57
baskan-secer-is-dunyasiyla-bulustu-

Başkan Seçer, iş dünyasıyla buluştu

03 Mart 2021 Çarşamba 10:45

ÜLKE GÜNDEMİ

Psikologlar, Meslek Kanunu çıkarılmasını istiyor

Türk Psikologlar Derneği, Psikologluk Meslek Kanunu çıkarılması için uğraş veriyor.

Deniz çekildi antik liman ortaya çıktı

Mezitli’de bulunan Soli Pompeiopolis Antik kentinin güneyindeki antik liman denizde yaşanan çekilme sonrası iyice

Mersin Meslek liseleri EBA TV'ye ders videoları çekiyor

Mersin'deki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda

“Netaş ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne talibiz”

ZTE’nin, telekomünikasyon ve bilgi teknolojisi alanında küresel liderlerden biri olduğunu belirten ZTE

AB Büyükelçisi'nden Mezitli MTAL'ye ziyaret

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut ve Heyeti Mersin Mezitli Mesleki ve Teknik

Dünyaca ünlü FPS oyunu Warface Türkiye’ye geliyor!

Uluslararası yayıncı ve oyun geliştiricisi MY.GAMES, dünya çapında 100 milyondan fazla kayıtlı oyuncuya sahip

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
64 hit, 27 ziyaretçi, 28 ziyaret
Bu ay:
64 hit, 27 ziyaretçi, 28 ziyaret
Toplam:
13330 hit, 2905 ziyaretçi, 3665 ziyaret