23 Kasım 2020 Pazartesi

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

1300-yillil-anit-zeytin-agacindan-hasat-yapildi

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.
20 Ekim 2020 Salı 18:16

 Zeytin Hasad Şenlikleri Haydar Mahallemizdeki 1300 yıllık Anıt Ağaçtan gerçekleşen hasadına başladı.

Zeytin Hasadı etkinliğine, Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR, Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN, Tabiat Varlıkları Koruma Mersin Şube Müdürü Zübeyir GÜVEL, Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER, Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, Mut Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mustafa EVREN, Mut Esnaflar Odası Başkanı Yusuf KÖĞCE, Mut Ziraat Odası Başkanı Hıdır KAR, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel AYDIN, Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ali Osman ÇELİK, Mut İlçe Müftüsü Mustafa ÖZTÜRK katıldı.

Etkinlikte ilk olarak Mut Tarım ve Orman İlçe Müdürü Ekrem BAYIR bilgi verdi. BAYIR, “1300 yıllık anıt ağacımızdan zeytin hasadı için bir araya geldik. Anıt ağacımızdaki zeytin yerel bir tür olan çöp aşıdır. Küçük bir kolu da delice kökenli olarak yaşamını sürdürmektedir. 2020 yılı hasadımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür YALÇIN; “1300 senedir zeytin veren ağacımızın, bir 1300 sene daha zeytin vermesini temenni ediyorum. Zeytin hem barışın simgesi hem de sağlığın kaynağı. Mut ilçemizde hasadımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN; “Sağlık zetinden, zeytin Mut’tan. Herkes sağlığını düşünerek pandemi deöneminde özelllikle Zeytin tüketsin. Çünkü sağlığın en önemli bileşenleri zeytinde bulunuyor. Zeytin ve zeytinyağı anne sütüne eş değer nitelikle ve önleyici sağlık beleşenleri açısından çok faydaları var” diyerek sağlık açısından zeytinin önemine vurgu yaptı. Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet ATASOY, hasadını gerçekleştirdiği anıt zeytin ağacında, “1300 yıllık Anıt Ağaç, Zeytin yetiştiriciliğinde Mut’un ne kadar elverişli olduğunu göstermektedir. Akdeniz Bölgesi’nde 1300 yıllık bir ağacın olması belegesel niteliğinde incelenip değelendirelecektir. Mut için çok önemli bir değer” diyerek maki ikliminde öne çıkan bir üretim olduğunun altını çizdi.

Mut Belediye Başkanı Volkan ŞEKER konuşmasında; “Zeytin hasad şenliğimizde sizlerle birlikte olmaktan çok mutuluyuz. Zeytin tarihiyle beraber Mut açısından çok önemli bir yere sahip. Kalitesi ve temizliği ile Mut zeytini ve zeytinyağı herkes tarafından bilinmektedir. Sağlığın kaynağı zeytin sezonumuzun hayırlı ve bereketli geçmesini diliyorum” dedi.

Ak Parti Mut İlçe Başkanı Soner SOLAK, 1300 yıllık anıt ağaçtan hasad edilen zeytinlerin yağını Cumhubaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞANA’a götüreceklerini belirterek, “1300 yılllık bir ağacımız var. İklimsel avantajlarımızın olması sebebiyle dört mevsimi hem yaşıyor hem de üretim gerçekleştiriyoruz. Zeytin katma değer olarak ilçemizde öne çıkıyor. Allah’ım Anıt ağacımıza verdiği ömür gibi devletimize de uzun ömürler versin Geçen seneki hasadımızın yağını Sayın Cumhurbaşkanımıza götürmüştük. Bu yıl yine götümek nasip olur inşallah” dedi.

Çortak ve Kurtuluş Mahallelerimizde Zeytin Anıt Ağacı çalışmaları devam ettiğini kaydeden Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Tabiat Varlıkları Koruma Şube Müdürü Zübeyir Güvel; “Doğu Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü tarafından yaş tespiti çalışmaları yapılmakta. Tabiat Varlıkları Araştırma Komisyonunun incelemeleri neticesinde Bakanlık onayı ile birlikte tescilleri tamamalanacak” diyerek Mut ilçemizdeki zeytin potansiyelinin ne denli köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtti.
Haber okunma sayısı: 19

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.

Yöresel şiveyle koronavirüs uyarı afişleri

Mut Kaymakamlığı, yöresel şiveyle uyarı ifadelerinin yer aldığı afişler bastırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
61 hit, 50 ziyaretçi, 50 ziyaret
Toplam:
13237 hit, 2861 ziyaretçi, 3619 ziyaret