08 Temmuz 2020 Çarşamba

MESİAD'tan, Konya'da tarım ve sanayi incelemesi

mesiadtan-konyada-tarim-ve-sanayi-incelemesi

MESİAD Yönetim Kurulu, Konya’ya bir gezi düzenleyerek sanayi kuruluşları, lale üretim tesisleri ve tarımsal arazilerde incelemelerde bulundu.
17 Nisan 2019 Çarşamba 22:55

 MESİAD Başkanı Engin, “Dünyaya örnek teşkil edecek üretimleri yerinde inceleyerek, fikirler edindik. Sanayici ve üreticilerimiz için faydalı bir gezi oldu” dedi.
Sanayici ve üreticinin önünün açılması için 28 yıldır fikir üreten MESİAD, Konya’da bir dizi temaslarda bulunarak sanayici ve üretici için örnek teşkil eden tesisleri inceledi. Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları (MESİAD), Konya Asla Lale Üretim Tesisleri, Konya Şeker (Torku) ve Ultra Klima Seralarda incelemelerde bulundu.
Türkiye’de ilk defa lale üretimi başta olmak üzere entegre şekilde çiçek üretimine başlayan Asla Lale Üretim Tesislerinde incelemelerde bulunan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin ile Yönetim Kurulu Üyeleri, Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler ve Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Deniz, firma sahibi Ali Yetgin’den üretim hakkında bilgiler aldı.

İLK İNCELEME ASYA LALE ÜRETİM TESİSLERİNE YAPILDI

Yüzde 80 ihracata yönelik üretim yaptıklarını ifade eden Yetgin, “10 bin dönüm havadan (pivot) sulanan tarım arazisi üzerinde lale ve kanola başta olmak üzere tulip order, sümbül, nergis, çiğdem gibi birçok çiçek üretiyoruz. Ziraat mühendisleri kontrolü altında bilinçli ve modern bir tarım işletmesi ile ülkemize hizmet vermekteyiz. Hollanda'dan özel olarak getirdiğimiz dikim makinesi, söküm makinesi, söküm sonrası kurutma makinesi, numaralandırma makinesi, otomatik sayım ve paketleme makinesi ve yıllık 50 milyon/adet lale soğanı üretim kapasitesi ile Türkiye'nin en büyük soğanlı çiçekler üretim alanına sahibiz. Ürettiğimiz ürünler, Avrupa, Ortadoğu, Türkiye genelindeki Büyükşehir ve ilçe belediyeleri olmak üzere, komşu ülke belediyeleri, süpermarketler, peyzaj firmaları tarafın rağbet görmektedir” dedi.
Ali Yetgin ve Asya Lale ailesini başarılarından dolayı kutlayan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, başarıları ve ziyaretleri anısında kendilerine plaket takdim etti.

 

900 BİN ORTAKLI KONYA ŞEKER TESİSLERİ İNCELENDİ

Daha sonra Konya Şeker (Torku) Çumra Entegre Tesisleri’nde incelemelerde bulunan MESİAD Yönetim Kurulu’nu karşılayan Konya Şeker İdari İşler Direktörü Dede Ülker, fabrika hakkında bilgiler verdi. Ülker, “Pankobirlik ve bünyesindeki 16 pancar kooperatifinin hissedar olduğu Konya Şeker ortaklık yapısı itibariyle ülkemizdeki yaklaşık 900 bin pancar üreticisinin ortak girişimidir. 45 üretim tesisi kuran Konya Şeker, faaliyet gösterdiği sektör aralığını en hızlı geliştiren şirket oldu. Bu çerçevede son 14 yılda, üretim kalemini kristal şekerden tatlı şerbetine, ilaç şekerinden şekerleme ve çikolataya, atıştırmalıklardan et ve süt ürünlerine, dondurulmuş ürünlerden ayçiçeği yağına, organik gübreden hayvancılığa, biyoetanolden elektrik üretimine kadar uzanan geniş bir yelpazeye taşıdı.

Haberin etiketleri:

MESİAD, Konya, tarım, sanayi, inceleme


Haber okunma sayısı: 296

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

malatya-ticaret-borsasi-baskanina-tepki

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

24 Haziran 2020 Çarşamba 19:48
mut-tsodan-is-dunyasina-plaket

Mut TSO'dan iş dünyasına plaket

21 Şubat 2020 Cuma 08:11
mutta-ureticiler-kooperatifi-kuruluyor

Mut'ta Üreticiler Kooperatifi kuruluyor

12 Şubat 2020 Çarşamba 13:39
vali-sudan-mut-osbye-inceleme-

Vali Su'dan, Mut OSB'ye inceleme

25 Temmuz 2019 Perşembe 23:00

ÜLKE GÜNDEMİ

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

Dünya Su Günü 22 Mart’ta, “Herkes Mersin’e Koşacak”

Uluslararası Mersin Maratonu 'Herkes Koşar Mersin'e sloganı ile start verdi.

NG, En Sevilen Diziler ve Oyuncuları araştırdı

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN