17 Ekim 2019 Perşembe

MESİAD'tan üyelerine Konkordato bilgisi

mesiadtan-uyelerine-konkordato-bilgisi

MESİAD, üyelerini konkordato ilanları hakkında bilgilendirmek için Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın katılımı ile bir toplantı düzenledi. Toplantıda ekonomik gelişmeler ve konkordato ilanlarının sonuçları masaya yatırıldı.
01 Kasım 2018 Perşembe 18:58

Üyelerini bilgilendirmek için düzenli olarak toplantılar düzenleyen Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) konkordato bilgilendirme toplantısı düzenledi. Tenis Kulübü’nde yapılan toplantının moderatörlüğünü MESİAD fahri üyesi Abdullah Ayan yaparken Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, konkordatonun hukuki süreçleri hakkında bilgi verdi.
Yoğun ilginin gösterildiği toplantının açılış konuşmasını yapan MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, MESİAD üyelerinin doğru bilgi almaları için bu toplantıyı organize ettiklerini söyledi. Başkan Engin, “İş dünyası olarak zor zamanlardan geçiyoruz. Maalesef son zamanlarda çok sayıda firma konkordato ilan edildi. Bu sayıların artması hepimizi üzmektedir. Ancak insanlar konkordato ilan edecekler ise bunun doğru şekilde olması ve firma sahiplerinin bu süreçten en az hasarla ayrılması çok önemlidir” dedi.
Güç birliği ve işbirliği sayesinde bu süreçten çıkacaklarına inandıklarını ifade eden Engin, “Gönül isterdik ki daha güzel konular konuşalım. Ama içinde bulunduğumuz süreç bu konu hakkında bilgilenmeyi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.

“BAZI AVUKATLAR UZLAŞMA ZEMİNİNİ BOZMAKTADIR”

İşten ayrılan işçiler ile işverenin uzlaşma zeminin bazı avukatlar tarafından zedelendiğini, bu durumdan dolayı işverenlerin ciddi zararlar gördüğüne vurguda bulunan Başkan Engin; “Bazı avukatlar işçilere; ‘işveren ile uzlaşma, dava açalım. Sizden ücret de almayacağız, alacağınız tazminattan pay istiyorum’ diyorlar. Bu durumda yıllar süren mahkemeler işverene ciddi zararlar veriyor. Oysaki uzlaşma zemini iki tarafı da mutlu edebilir. Bu konu hakkında iş insanlarımızın ciddi şikayetleri var. Avukatlarımız bu hususta daha duyarlı olmalıdır” dedi.

“KONKORDATO İLANI BIÇAK SIRTI GİBİDİR”Abdullah Ayan ise yapılan toplantının iş insanları için önemine değinerek, sürecin doğru okunması ve adımların buna göre atılması yönünde uyarılarda bulundu. Ayan, “Zor bir sürecin olacağını ifade etmiştik. İş insanları ve vatandaşlar da buna göre harcamalarını ayarlayıp önlem almalıdır. Konkordato ilanı bıçak sırtı gibidir. Siz gayet iyi niyetli ilan edersiniz ama beklediğiniz sonuçlar çıkmayabilir” dedi.

"KISA SÜRELİ BORÇLAR UZUN VADEYE DÖNÜŞTÜRÜLSÜN”

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler; “Yeni borçlar oluşturmak yerine Kredi Garanti Fonu’nun kısa süreli borçları uzun süreli vadeye dönüştürmesi gerekmektedir. Banka faizlerinin yüksek olduğu ortamda uzun vadelerin verilmesi gerekiyor. Çünkü şu an en büyük tehdit kısa süreli borçlardır. Konkordato ilan etmek işi uzmanlardan alıp amatörlere teslim etmektir. Aynı zamanda itibar kaybına sebep olmaktadır. Bu nedenle konkordato ilan etmek çok da mantıklı gözükmüyor” şeklinde konuştu.
Daha sonra söz alan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, konkordato ilanlarının usulleri, süreçleri ve sonuçları hakkında MESİAD üyelerine bilgiler verdi.
Bilgilendirmelerin ardından katılımcıların soruları cevaplanırken, MESBAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı da Mersin Serbest Bölgesindeki gelişmeler hakkında bilgi verdi. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan ise iş dünyasındaki gelişmelere işaret ederek, yaşanan süreçte birlikte hareket etmenin önemine vurguda bulundu. Bankaların olumsuz tavırlarına karşı ortak paydada buluşmanın önemine değindi.

Haberin etiketleri:

MESİAD, Mersin, konkordato, Baro, Mesbaş, MTSO


Haber okunma sayısı: 237

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

vali-sudan-mut-osbye-inceleme-

Vali Su'dan, Mut OSB'ye inceleme

25 Temmuz 2019 Perşembe 23:00
mut-kayisi-hasat-senligi

Mut Kayısı Hasat Şenliği

04 Mayıs 2019 Cumartesi 14:47
rektor-camsaridan-mesiadi-ziyaret

Rektör Çamsarı'dan MESİAD’ı ziyaret

04 Nisan 2019 Perşembe 23:55

ÜLKE GÜNDEMİ

Mut'ta Etil alkol yakalandı

Mut, Adana ve Silifke ilçesinde düzenlenen operasyonlarda etil alkol ele geçirildi.

Vali Su'dan, Mut OSB'ye inceleme

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mut Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanında incelemelerde bulundu.

Mut'ta traktör kazası 1 ölü, 8 yaralı

Kaza, Mut'a bağlı Aşağıköselerli Mahallesi Kalecik mevkisinde meydana geldi.

Mut Kayısı Hasat Şenliği

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kayısı Hasat Şenliği düzenlendi.

Cumhur İttifakı'ndan Mut'ta seçim çalışmaları

AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan , AK Parti Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz

CHP'li Kuyucuoğlu'ndan Kocamaz'la ilgili açıklama

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Serdal Kuyucuoğlu,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN