26 Mayıs 2019 Pazar

MBB Meclisi Kasım ayı toplantısı

mbb-meclisi-kasim-ayi-toplantisi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2018 Yılı Kasım Ayı Toplantısı’nın Birinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında toplandı.
09 Kasım 2018 Cuma 15:14

 Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda idare tekliflerine ait 36, komisyon raporlarına ait 6 ve gündem dışı 5 olmak üzere toplam 47 madde görüşüldü. 

Meclis toplantısının birinci birleşiminde 2019 Mali Yılı Performans Programı kapsamında Büyükşehir Belediyesi’nin ve İlçe Belediyeleri’nin 2019 Mali Yılı Bütçeleri ile ilgili teklif görüşülerek, ilgili komisyonlara havale edildi. 

 

Doğa ile uyumlu kaliteli bir çevre

 Ayrıca Başkan Kocamaz meclis toplantısında 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı’nda, Toroslar İlçesi’nde özel proje alanı olarak işaretlenen yerlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Söz konusu alanın özel proje alanı olarak teklif edildiğini ve mecliste de o şekilde kabul edildiğini ifade eden Başkan Kocamaz, Toroslar İlçesi Akbelen Bulvarı Batısı Özel Proje Alanı’nda Kentsel Tasarım Projesi hazırlanacağını belirtti. 

Hazırlanacak kentsel tasarım projesinde alanın topografik ve jeolojik yapısı, doğal özellik ve eşikler, ulaşım ilişkileri dikkate alınarak kentin girişini ön plana çıkaracak nitelikte, kent kimliğine ve imajına uygun tasarımların yetiştirilmesi esas alınıyor. Bu anlamda kentin tanıtımına ve kimliğine katkı sağlamak, turizmi desteklemek, doğa ile uyumlu kaliteli bir çevre oluşturmak amacıyla, bölgeye nüfus yoğunluğu getirmeyecek. Açık yeşil alanlar, rekreasyon alanları, açık spor alanları, seyir terasları, çocuk oyun alanları, sosyal tesis ve sergi salonları ile bu alanları destekleyecek lokanta, restaurant, kafeterya ve büfe alanları, satış ve tanıtım amaçlı galeriler, konaklamaya yönelik butik otel yer alabilir plan hükmü ile kentsel tasarım projesi sınırını belirleyen özel proje alanı kararı getirildi.


Büyükşehir’den Narenciye Festivali’ne 400 bin Türk Lirası destek 

Mersin Ticaret Borsası tarafından düzenlenen, Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 17-18 Kasım tarihlerinde bu yıl 6. kez düzenlenecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne Büyükşehir Belediyesi’nden tam destek var.
Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına ve marka değerine katkı sağlayan, narenciye ürünlerinin tanıtılması ve tüketiminin özendirilmesi amacıyla bu yıl altıncısı yapılacak olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne 400 bin Türk Lirası destek veriyor.

Türkiye-Polonya arasında çevre ortaklığı kurulacak

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında şehir eşleştirme hibe programı kapsamında Türkiye-Polonya arasında çevre ortaklığı projesi için başvuru yaptı. Değerlendirme makamı olan Merkezi Finans İhale Birimi tarafından yapılan incelemeler sonucunda uyumluluk kriterleri sorgulama aşamasına geçildi. Büyükşehir Belediyesi, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında şehir eşleştirme hibe programı kapsamında hibe almaya hak kazandığı takdirde projeyi yürütmeye başlayacak. 

Mersin’in güzellikleri İspanya’da tanıtılacak

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Üniversitesi, Başkent Üniversitesi ve İspanya Malaga Üniversitesi ile ortaklık anlaşması kapsamında Mersin’de gerçekleşen UNESCO kürsüsü ‘Türkiye Foto Safari’ eğitim ve tanıtım projesi meyvelerini veriyor. Geçtiğimiz aylarda Ankara ve İspanya’dan Mersin’e gelerek kentin tarihi, turistik ve doğal güzelliklerini fotoğraflayan üniversite öğrencilerinin fotoğrafları, düzenlenecek sergide yer alacak ve Mersin İspanya’da tanıtılacak. Proje kapsamında fotoğraflanan Mersin güzellikleri Kasım ayı içerisinde gerçekleşecek sergide yerini alacak. Serginin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından yapılacak.

 

Mersin Şehir Tiyatroları Kıbrıs yolcusu

 

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları topluluğu Kıbrıs’ta sahne alacak. Kültürel ve sanatsal işbirliği çerçevesinde Kıbrıs, Güzelyurt Belediyesi tarafından 19-24 Kasım 2018 tarihleri arasında 15.’si düzenlenecek olan ‘Geleneksel Tiyatro Günleri’ne, Becerikli Kanguru adlı çocuk oyunu ve Düğün Ya Da Davul adlı yetişkin oyunu ile katılacak.

 

Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğine büyük destek

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından Mersin’de faaliyet gösteren Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğine yapımına devam edilen sosyal- kültürel tesis projesi inşaatı tamamlanabilmesi amacıyla 1.000.000,00 (Bir milyon Türk Lirası)  yardımda bulunulacak. Derneğin talebi doğrultusunda yapılacak olan yardımla ilgili teklif mecliste ilgili komisyonlara havale edildi.Haber okunma sayısı: 158

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

nice-100-yillara

Nice 100 yıllara...

19 Mayıs 2019 Pazar 12:51
bir-yol-var-umuda

Bir Yol Var Umuda

24 Nisan 2019 Çarşamba 23:07
vali-ali-ihsan-sudan-23-nisan-mesaji

Vali Ali İhsan Su'dan 23 Nisan mesajı

23 Nisan 2019 Salı 11:38
23-nisan-mesaji

23 Nisan mesajı

23 Nisan 2019 Salı 11:26
23-nisan-kutlu-olsun

23 Nisan Kutlu Olsun

23 Nisan 2019 Salı 11:09

ÜLKE GÜNDEMİ

Mut Kayısı Hasat Şenliği

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kayısı Hasat Şenliği düzenlendi.

Cumhur İttifakı'ndan Mut'ta seçim çalışmaları

AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan , AK Parti Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz

CHP'li Kuyucuoğlu'ndan Kocamaz'la ilgili açıklama

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Serdal Kuyucuoğlu,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

MESİAD'tan üyelerine Konkordato bilgisi

MESİAD, üyelerini konkordato ilanları hakkında bilgilendirmek için Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın

Mutlu Bağırsaklar İçin 5 Besin

Bedenimizin ikinci beyni sayılan bağırsaklar, sağlıklı ve mutlu bir vücut için etkili olan milyarlarca yararlı

Mersinli Şehit Torunları Sarıkamış'ta

T.C. Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Sarıkamış

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
7 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu ay:
110 hit, 31 ziyaretçi, 35 ziyaret
Toplam:
12695 hit, 2657 ziyaretçi, 3389 ziyaret