07 Ağustos 2020 Cuma

MGC'den etkinlik atağı

mgcden-etkinlik-atagi

Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü etkinlikleri gününde Mersin Gazeteciler Cemiyeti'nden etkinlik atağı geldi
25 Temmuz 2020 Cumartesi 18:30

 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü etkinliklerinde konuşan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, “Sansür, demokrasilerin ayıbıdır ve sansürle mücadele herkese düşen bir sorumluluktur. Ne yazık ki günümüzde, mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapmanın, yazmanın, çizmenin, soru sormanın mücadelesini yani yine sansürsüz özgür basının mücadelesini veriyoruz. Bu mücadele Türkiye’nin daha demokratik daha özgür ve daha güçlü bir Türkiye olması mücadelesidir.” dedi.
Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışının 112. Yıl dönümü sebebiyle bir dizi etkinlik programı gerçekleştirdi. İlk olarak Mezitli Belediyesi’nin MGC’ye lokal olarak tahsis edeceği binanın temel atma töreni yapıldı. Törene MGC Yönetim Kurulu Üyeleri, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, TRT Çukurova Müdürü Sebahattin Kahraman, Lions Kulübü üyeleri ve çok sayıda gazeteci katıldı.  Törende konuşan MGC Başkanı R. Kaya Tepe, gazetelerin ilk ortaya çıktığı ve yaygınlık kazanmaya başladığı dönemlerden itibaren bu günlere kadar dünyanın her yerinde devlet otoritesiyle basın arasındaki ilişki büyük sorunların yaşandığı bir alan olduğunu söyledi. Başkan Tepe, “Basının, toplumu ve bireyleri etkileme, kamuoyu oluşturma bakımından elinde bulundurduğu güç karşısında yönetimlerin, basını yönlendirme, şekillendirme ve kısıtlama yoluna gittikleri hep görülmüştür. ''Sansür'' kavramı böylece ortaya çıkmıştır. Bunun ortadan kaldırılması gerektiği hep söylenmiş hala da söylenmektedir. Tüm dünyada sansürün kaldırılması ve basının gerçek işlevine kavuşturulmasının çetin mücadelesi halen sürmektedir.” ifadelerini kullandı. 


MGC LOKALİNİN İLK HARCI DÖKÜLDÜ 
Konuşmasına gazetecilerin ve insanların özgür olduğu bir ülke özlemi içerisinde olduğunu söyleyerek başlayan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Umarım yakın gelecekte ülkemiz, basın özgürlüğü anlamında alt sıralardan üst sıralara çıkar. Düşüncesinden dolayı cezaevlerinde bir tek gazetecinin olmadığı, hür bir şekilde gazetecilerin kalemlerini kullanacakları demokratik bir Türkiye temenni ediyorum.” dedi. Cemiyet lokali ile ilgili de konuşan Başkan Tarhan, yapılacak olan mekanın hem gazetecilere hem de halka açık bir yer olacağını belirterek gerekli işlemlerin hallolmasından sonra yaklaşık bir buçuk ay içerisinde lokalin açılışını gerçekleştireceklerini ifade etti. Konuşmalardan sonra MGC Başkanı R. Kaya Tepe, hizmetlerinden dolayı Neşet Tarhan’a plaket takdim etti.
MGC Yönetim Kurulu Üyeleri ve Başkan Neşet Tarhan, ellerine aldıkları küreklerle lokalin ilk harcını dökerek hayırlı olsun dileklerinde bulundular.
Törenden sonra Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, MGC Yönetimi ve gazeteciler Down Kafe’de öğle yemeği yediler. MEDİCAL PARK İLE MGC SAĞLIK PROTOKOLÜ İMZALADI 
24 Temmuz etkinlikleri kapsamında VM Medical Park Mersin Hastanesi, Mersin Gazeteciler Cemiyeti ile sağlık protokolü imzaladı. Medical Park’ta gerçekleşen protokolde gazeteciler için pasta kesildi, ardından basın mensupları adına düzenlenen kokteyl etkinliğine geçildi. 


DOĞA KOLEJİ VE MGC ARASINDA EĞİTİM PROTOKOLÜ 
İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Toroslar Bölge Koordinatörü Ahmet Sarıcalı, MGC’yi ziyaret ederek Başkan R. Kaya Tepe ve Yönetim Kurulu Üyesi Şener Mermer ile bir araya geldi. Doğa Koleji ile MGC arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.Haber okunma sayısı: 21

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mersin-bbden-kurbanda-13-ilceye-hizmet

Mersin BB'den Kurban'da 13 İlçeye hizmet

25 Temmuz 2020 Cumartesi 18:55
mgcden-etkinlik-atagi

MGC'den etkinlik atağı

25 Temmuz 2020 Cumartesi 18:30
baskan-tepenin-24-temmuz-mesaji

Başkan Tepe'nin 24 Temmuz mesajı

25 Temmuz 2020 Cumartesi 18:22
mehmet-cetin-hayatini-kaybetti

Mehmet Çetin hayatını kaybetti

21 Haziran 2020 Pazar 13:27
kutlu-olsun

Kutlu Olsun

23 Mayıs 2020 Cumartesi 23:44
mut-sehidini-ugurladi

Mut Şehidini uğurladı

05 Mart 2020 Perşembe 07:21

ÜLKE GÜNDEMİ

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

Dünya Su Günü 22 Mart’ta, “Herkes Mersin’e Koşacak”

Uluslararası Mersin Maratonu 'Herkes Koşar Mersin'e sloganı ile start verdi.

NG, En Sevilen Diziler ve Oyuncuları araştırdı

Çoğumuz yorgun geçen bir günün ardından evimize gidip dinlenmek isteriz. Peki bu dinlenme sürecini nasıl

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN