30 Kasım 2020 Pazartesi

Panelde 'Medya ve Medyanın Geleceği' konuşuldu

panelde-medya-ve-medyanin-gelecegi-konusuldu

'Medya ve Medyanın Geleceği' konulu panelde konuşan Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı R. Kaya Tepe yerel medyanın geçtiği sıkıntılı süreçten kurtulmanın yolunun yine yerel medyadan geçtiğini söyledi.
21 Şubat 2020 Cuma 13:41

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü'nde düzenlenen panele Mersin Gazeteciler Cemiyeti (MGC) R. Başkanı Kaya Tepe, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Sinema ve Televizyon Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşe Duruel Erkılıç ve gazeteci Veyis Ateş konuşmacı olarak yer aldı. Ahmet Özer’in moderatörlüğünü yaptığı paneli Toros Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Yusuf Sertaç Özveren, akademisyenler, gazeteciler ve öğrenciler izledi.


Burada konuşan MGC Başkanı Kaya Tepe, yerel medyanın gücü ve önemini dile getirdi. Yerel medyanın demokrasinin en önemli unsurlarından bir tanesi olduğunu söyleyen Tepe, " Ne kadar güçlü bir yerel medya varsa o kadar güçlü de demokrasi sahibi olunacağını düşünüyorum. Ancak son zamanlarda yerel medya sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Teknolojik gelişmeler, siyasi, ekonomik sebepler bu sıkıntılarda önemli etken. Türkiye’de izlenme, okunma ve takip anlamında yerel meydanın hep altlarda olduğunu görüyoruz. Ancak dünyadaki şekli bu değil. Türkiye’de son dönemlerde holding patronlarının medya işine el atması, gazetecilikten gelen insanların bu işten ayrılması ne yazık ki işin ticari boyuta gelmesine sebep oldu. Yaygın medya çok agresif bir tutum içerisinde, böylelikle yerel medyanın belki de tüm imkanları kısıtlandı. Çıkış yolunun yine yerel medyadan geçtiğine inanıyorum.” dedi.

“TEKNOLOJİK ÇAĞ HABER AKTARMA VE ALMA BİÇİMLERİNİ DEĞİŞTİRDİ”

Başkan Kaya Tepe, teknolojik gelişmelerin haber aktarma ve okuma şekillerini de değiştirdiğini belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Eskiden olduğu gibi sabah okunan gazetelerle haber alma konusunda sınırlı kalmıyor okuyucu. Artık günde çok kez kendimizi güncellemek durumunda kalıyoruz haber sitelerinden, sosyal medya ve internet üzerinden. Bu beraberinde kâğıt ortamındaki geleneksel medyanın yavaş yavaş bitme noktasına geldiğini ifade ediyor. Bu gazeteler kendilerini ya dijital ortama taşıyacaklar ya da bu sektörden çıkacaklar. Başka bir alternatif kalmıyor maalesef. Televizyonların da teknolojik gelişmelerden dolayı yaşadığı sıkıntılar var. Karasal yayındaki televizyonlar zaten izlenmiyor. Uydudaki televizyonların bile yavaş yavaş izlenme oranları düşüyor. Artık bu iş bağımsız, istediğiniz yerde özgün bir şekilde, istediğin içeriğe, istediğin süreyle erişebilme durumuna döndü. Bu platformlara da ilgi her geçen gün artıyor. Ulusal televizyonlar bu tür platformlarla canlı yayınlarla mücadele edebiliyorlar"



Vatandaş gazeteciliği olgusuna da değinen Tepe, “Teknolojik gelişmelerin beraberinde getirdiği bir diğer olumsuzluk da vatandaş gazeteciliği. Gazeteciliğe merak salmış kişiler ellerine aldıkları fotoğraf makineleri veya telefonlarla fotoğraf çekip sosyal medyada birkaç satır yazıp paylaşıyorlar. İçerikte gazetecilik etiğine, haber yazma bilgi ve birikimine dair hiçbir şey yok. Tabi bu tür içeriklere baktığımız zaman gerçek gazeteci kimdir, kim değildir o zaman çok net bir biçimde ortaya çıkıyor.” şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Ayşe Duruel Erkılıç ile Veysi Ateş de medya ve medyanın geleceği konularında bilgi ve birikimlerini paneli izleyenlerle paylaştı.

Konuşmaların ardından panelistler öğrencilerin sorularını yanıtladı.



Haber okunma sayısı: 204

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

1300 Yıllıl Anıt Zeytin Ağacı'ndan hasat yapıldı

Anıt ağaçtan elde edilecek zeytinyağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hediye edilecek.

Yöresel şiveyle koronavirüs uyarı afişleri

Mut Kaymakamlığı, yöresel şiveyle uyarı ifadelerinin yer aldığı afişler bastırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1 hit, 1 ziyaretçi, 1 ziyaret
Bu ay:
88 hit, 66 ziyaretçi, 66 ziyaret
Toplam:
13264 hit, 2877 ziyaretçi, 3635 ziyaret