26 Mayıs 2019 Pazar

Mersin’in güzellikleri

mersinin-guzellikleri

Mersin'in güzellikleri hayal gücünün sınırlarını zorladı
01 Kasım 2018 Perşembe 12:11

Mersin Büyükşehir Belediyesi hayal gücünün efendilerini Mersin’de ağırlıyor. Bu yıl 4. kez gerçekleştirilen Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Türkiye dâhil 11 ülkeden gelen ressamlar Mersin’in tarihi ve doğal güzelliklerini gezerek, zihninde canlandırdıklarını tuvallerine aktarıyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması ile Mersin’in güzelliklerini ressamların gözünden dünyaya tanıtmayı hedefliyor. Mersin’in, hikâyesi ile meşhur Kız Kalesi’ni, tarihi milattan önceye uzanan antik kent Kanlıdivane’yi, insanın ruhunu dinlendiren denizini, güneşini, kumunu hayal gücü ile birleştiren ressamlar tabloları ile Mersin’i ölümsüzleştiriyor. Mersin’e gelerek meslektaşları ile buluşmaya katılan 29 ressam Mersin teması ile Mersin’i resmediyor.

29 Ekim’de başlayarak 3 Kasım tarihine kadar devam edecek olan 4. Mersin Uluslararası Ressamlar Buluşması çerçevesinde Tataristan, Almanya, Güney Kore, Azerbaycan, Filipinler, Kırgızistan, Kazakistan, Bulgaristan, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerden katılan 29 ressam performans çalışmalarını Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde sürdürüyor.

Mersin temalı Sergi 3 Kasım’daHayal gücünü tuvale aktarmak için yola çıkan ressamlar performans çalışması öncesi Silifke Taşucu, Aya Tekla Kilisesi, Kızkalesi, Elaiussa Sebaste ve Kanlıdivane gibi birbirinden güzel mekânları gezdiler.  Gezi sonrası hafızasına kaydettikleri güzellikleri tuvaline yansıtmaya başlayan ressamlar birbirinden güzel Mersin tabloları ortaya çıkarmaya başladı.

Performans çalışması sonrası ortaya çıkan tablolar 3 Kasım Cumartesi günü saat 15.00’da Kongre ve Sergi Salonu Çok Amaçlı Salonda gerçekleştirilecek sergi açılışı ile vatandaşların beğenisine sunulacak. Ressamlar, sergi bitiminde tablolarını Mersin’de bırakarak, bırakan ressamlar ölümsüz eserlerini Mersinli vatandaşların beğenisine sunacak.

“Mersinli iki şehidin ismini tablomda ölümsüzleştirdim”

Ressamlar buluşmasına üçüncü kez katılan ve geçtiğimiz günlerde Tunceli’de şehit olan iki askerimizi Mersin tablosunda ölümsüzleştiren Yusuf Tarım, “Ben bu buluşmaya Bodrum’dan katılıyorum. Bu yıl Kızkalesi’ni resmediyorum ve Kızkalesi’nin önünde kayıklar var. Bu kayıklara geçtiğimiz günlerde Tunceli’de donarak şehit olan Mersinli iki şehidimizin ismini verdim. Şehit olan askerlerin Mersinli olduğunu Bodrum hava limanında duydum ve o an tablomda onları resmetmeye karar verdim.  Kahramanlarımızın  isimlerini mutlaka bir yere yazmalıyım diye düşündüm. Hem tarihi Kızkalesi’ni çizdim hem de şehitlerin isimlerini bu şekilde ölümsüzleştirdim” dedi.

“Keşke bütün şehirler Mersin gibi ressamlar buluşması yapsa”

Mersin’in tarihinden çok portakal bahçeleri ile tanındığını ama tarihi ve turistik yerlerinin daha çok tanıtılması gerektiğini, ressamlar buluşmasının da bu noktada önem arz ettiğini sözlerine ekleyen Tarım,  “Mersin tarihi müthiş gerçekten. Dünyanın tarihi adeta Mersin’de var. Her yer tarih kokuyor. Bizim tarihi yerleri tanımamız açısından bu buluşma çok önemli. Keşke bütün şehirler bunu yapsa. Burhanettin Başkan’a gerçekten çok teşekkür ediyorum. Zaten sergi salonu olsun, buna benzer konularda sanata tanınan imkânlar çok güzel” şeklinde konuştu.

 

“Bu buluşma çok önemli ve paha biçilemez bir şey”

Mersin’e gelmeden önce bakış açısının farklı olduğunu ancak ressamlar buluşması kapsamında Mersin’e gelince düşüncelerinin değiştiğini söyleyen Azerbaycanlı Vahit Novruzov, “2000 yılından beri Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisiyim. Mersin’in tarihi yerlerini gezdik. Bu kapsamda ben Kanlıdivane’yi resmediyorum. Ben geçen yıl da gelmiştim. Mersin çok güzel bir yer. Eskiden böyle düşünmüyordum. Çöl gibi sıcak olduğunu düşünüyordum. Ama geldim gördüm havası sıcak ama insanları da sıcak. Doğası çok güzel. Geçmişte zengin medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Farklı kültürler, farklı bakış açıları var. Bu açıdan Mersin bizim çok hoşumuza gitti” ifadelerine yer verdi.

Buluşmanın kendileri için önemine de değinen Novruzov, “Bu ressamlar buluşması bizim için çok önemli bir şey. Birçok ülkeden ressam gelip Mersin’i tanıma fırsatı buluyor. Ressamlar, buluşma sonrası buraya eserlerini bırakıp gidiyor.  Bu eserler gelecek nesiller için de çok önemli. Resim şarap gibidir. Yıllandıkça değerlenir. Büyükşehir Belediyemizde sanat için önemli işler yapmaya çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu buluşma çok önemli ve paha biçilemez bir şey” diye belirtti.

“Gençlere sanat sevgisi aşılayabilmek için bu buluşma önemli”

Ressamlar buluşmasına Özbekistan’dan katılan Yakup Sıdıkov ise, “Mersin’e ilk kez geldim. Çok güzel bir şehirmiş. Tarihi yerleri çok güzel. Bakıyoruz. Yeni yerler öğreniyoruz. Şu an ben Kanlıdivane’yi resmediyorum. Bunu bir tarihi eser olarak yapmak istiyorum. İsteyen gidip buranın fotoğrafını çekebilir ama ben buraya insanlar çizeceğim, sığır, koyun, çizeceğim ve eskiden yaşayan insanların hayatını resmedeceğim. Bu buluşmada onun için çok önemli. Gençlere, insanlara sanatı aşılamak için çok önemli bir buluşma. Çocuklar bu tablolara bakıp ressam olmak isteyebilirler. Sanata yönlenen, sanatı seven insan yamanlık yapmaz. Zaten bunun meyvelerini belki hemen almayabiliriz ama yarın çiçek verir, gül verir” şeklinde konuştu.Haber okunma sayısı: 112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Mut Kayısı Hasat Şenliği

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Kayısı Hasat Şenliği düzenlendi.

Cumhur İttifakı'ndan Mut'ta seçim çalışmaları

AK Parti Genel Başkan Yarımcısı ve Mersin Milletvekili Lütfi Elvan , AK Parti Milletvekilleri Zeynep Gül Yılmaz

CHP'li Kuyucuoğlu'ndan Kocamaz'la ilgili açıklama

CHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Serdal Kuyucuoğlu,Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı

MESİAD'tan üyelerine Konkordato bilgisi

MESİAD, üyelerini konkordato ilanları hakkında bilgilendirmek için Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ın

Mutlu Bağırsaklar İçin 5 Besin

Bedenimizin ikinci beyni sayılan bağırsaklar, sağlıklı ve mutlu bir vücut için etkili olan milyarlarca yararlı

Mersinli Şehit Torunları Sarıkamış'ta

T.C. Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi işbirliğiyle Sarıkamış

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
7 hit, 6 ziyaretçi, 6 ziyaret
Bu ay:
110 hit, 31 ziyaretçi, 35 ziyaret
Toplam:
12695 hit, 2657 ziyaretçi, 3389 ziyaret