27 Eylül 2020 Pazar

2.Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu

2mut-zeytin-ve-zeytinyagi-sempozyumu

Bu yıl Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'nun 2.'si düzenlendi.
17 Ekim 2016 Pazartesi 21:29

Bu yıl 2'ncisi düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu'na katılan Prof.Dr.Canan Karatay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın 'Ceviz bahçesi var' sözüne atıfta bulunarak, "Ben Anadolu kadınıyım. Bütün zeytin ve ceviz bahçeleri benim" dedi.
Tarihi Karacaoğlan Çınıraltı Parkı'nda başlayan ve iki gün sürecek 2'nci Mut Zeytin ve Zeytinyağı Sempozyumu açılışına Prof.Dr. Canan Karatay'ın yanı sıra CHP Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, MHP Milletvekili Baki Şimşek, Mut Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Belediye Başkanı MHP'li Nebi Yılmaz, sanatçı Musa Eroğlu ilçe protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Yılmaz, ilçenin tarımsal ürünler üretimi açısından Mersin'in ikinci büyük ilçesi olduğunu belirterek, "Mersin tarımına yön veren, sağlıklı ürün üreten bir ilçeyiz. Türkiye'de bulunan ürünlerin yüzde 85'inin üretildiği bir Anadolu coğrafyasına sahibiz. İlçenin iki ana ürünü kayısı ve zeytin ön plana çıkmaktadır. Türkiye'nin sofralık kayısının yüzde 70'ini üretmekteyiz. Zeytinde Türkiye'nin yüzde 13'ünü üretiyoruz. Türkiye'de ilaçsız tarımın, ilaçsız zeytinin olduğu hem anavatanız, hem başkentiz" dedi. Kaymakam Akyüz de ilçenin iklim koşulları nedeniyle zeytinin ilaçsız yetiştirildiğini, bunun da kaliteli ve nitelikli olduğunu söyledi.

ZEYTİN ALTINDAN DAHA KIYMETLİ

Prof.Dr.Canan Karatay, zeytinin altından daha kıymetli olduğunu her zaman söylediğini ifade ederek, "Altın savaşları insanları öldürmek içindir. Zeytin hayat kaynağıdır, hayat ağacıdır. 10 bin yıldan beri hepimiz geçip gideceğiz ama zeytin ağaçları ayakta. Bize sağlık bahşetmekte, gölgesiyle bitkisiyle, yaprağıyla bize sağlık vermektedir. Milattan önce 5'inci yüzyılda Hipokrat zeytin yaprağı çayı ile kolerayı, mide ülserini tedavi ediyor. 3 kutsal dinde de zeytin geçiyor. Zeytin, Akdeniz havzasının en önemli bitkilerinden biridir. Bir zeytin ağacının ekonomik geliri bir mahalleye yeter. Zeytinyağı biz yetişkinlere doğanın bahşettiği ana sütüdür"diye konuştu.

Prof. Dr. Canan Karatay, kamu yararı kararı verilerek zeytin ağaçlarının yok edilmek istendiğini ve buna karşı olduğunu kaydederek şunları söyledi:

"Geçen yıl 2 bin sene yaşayan ağaçtan meyve topladık. Bizim ömrümüz 70-80'dir. 2 bin yıllık ağacı katletmeye hakkımız yok. Meclis' yeni bir kanun teklifi verildi. Efendim kamu yararına. Kamu yararı diye bir kanun teklifi verilemez. Kamunun aleyhine bir kanun teklifi verilmiştir. Zeytin ağaçlarını yok saymak hakikaten kamu ve çocuğumuzun aleyhinedir. Bunu da bildiriyorum. Özellikle bu vadide Mut'ta hakikaten ilaçsız tarımla yetişen, hiçbir kimyasal eklenmeyen Toroslardan gelen o güzel meltemlerle sulanan zeytinler sağlık kaynağıdır."

BÜTÜN ZEYTİNLİKLER BENİM

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın Canan Karatay hakkında 'Ceviz bahçesi var' iddialarını hatırlatan Karatay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bana diyorlar ki 'Ceviz satıyor da, cevizle anlaşmışta' Ben diyorum ki ben bir Anadolu kadınıyım. Bütün zeytinlikler benim, cevizler benim, fındıklar hepimizin hiç karışmasınlar. Zeytin ağacı bütün doğanın meşakkatine katlanan bir ağaçtır. Hiçbir insan bu kadar yaşayamaz, ayakta kalamaz. Burada milletvekillerimize sesleniyorum, burada Meclis'e gideceksiniz. Çok rica ediyorum zeytin ağaçlarımızı sonsuza kadar korumak ve çoğaltmak zorundayız. 2025 yılının kıtlık yılı olarak ilan edildi. Bu kıtlık yılında yalnızca zeytin ağacına sahip olanlar ayakta kalacak. Sağlığına kavuşacak ve ekonomisi toparlanacak. Öbür ağaçların hepsi gidecek. Zeytinliklerimizi yok edersek, bakmazsak, çocuklarımızın ülkemizin geleceğini de birlikte elbirliğiyle yok ediyoruz demektir."

Konuşmasının ardından okurlarına kitaplarını imzalayan Karatay, protokolle birlikte şehirlerarası karayolundan geçen yabancı plakalı araçlara zeytinyağı hediye etti. İlçeye bağlı Hacınuhlu Mahallesi'nde bulunan ve yaşının bin 500 olduğu tahmin edilen zeytin ağacından zeytin toplayan Karatay, burada mayasız hamurdan yapılan ekmekten yedi.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI MASAYA YATIRILDI
Sempozyumuun 2. gününde zeytin ve zeytinyağı masaya yatırıldı. 
Sempozyumun ikinci gününde Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik Programı Öğretim Üyesi Mücahit Kıvrak zeytin yetiştiriciliği ile ilgili bilgi verirken Zeytin Dostu Derneği Tadım Uzmanı Gıda Yüksek Mühendisi Birsen Pehlivan da katılımcılara zeytinyağı tadım eğitimi verdi.

Açılışta konuşan Mut Ziraat Odası Başkanı Faruk Deniz, ziraat odası olarak ilçedeki zeytin üreticilerinin sorunlarını yerinde inceleyip çözüm bulmak için çalışma yürüteceklerini belirterek, ''İlçemizde zeytin ve zeytinyağından en iyi verimin alınması amacıyla önümüzdeki günlerde uzmanlarımızla üreticilerimiz bir araya getireceğiz'' dedi. Türkiye'de zeytin ve zeytinyağı üretiminde yapılan hataları anlatan Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik Programı Öğretim Üyesi Mücahit Kıvrak, ''Aslında kötü zeytinyağı yoktur. Yapılan yanlışlıklar sonrasında kötü üretilen zeytinyağı vardır. Eğer üreticilerimizden sıkım yapılan fabrikaya kadar doğru tekniklerle bu iş yapılırsa bütün zeytinyağları dünya piyasasıyla rekabet edebilir konuma gelir” diye konuştu. 
Zeytin Dostu Derneği Tadım Uzmanı Birsen Pehlivan ise iyi bir sızma zeytinyağının sadece asit oranıyla ölçülmediğini, tadımında önemli rol oynadığını kaydederek, ''Tüketicilerin aldatılmasını önlemek için duyusal kriterler konusunda bilinçlenmenin hayati önem taşıdığını biliyoruz. Tadım eğitimleri, tüketicinin doğru zeytinyağını tanımasını ve tüketmesini sağlamak, üreticinin kaliteli zeytinyağına giden yolda dikkat etmesi gereken konuları anlatacağız'' dedi.
Katılımcılara yağ çeşitlerinin koklayarak ve tadarak iyi bir zeytinyağının nasıl kokması gerektiği öğretilirken, sempozyum uygulama çalışmalarının ardından sona erdi.

Haberin etiketleri:

zeytin, zeytinyağı, mut, canan karatay


Haber okunma sayısı: 787

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

mersindeki-covid-vakalari-icin-onerge

Mersin'deki COVİD vakaları için önerge

03 Eylül 2020 Perşembe 19:50
mersin-tabip-odasindan-aciklama

Mersin Tabip Odası'ndan açıklama

03 Eylül 2020 Perşembe 19:45
yazin-canli-bir-cilt-icin

Yazın canlı bir cilt için

30 Haziran 2020 Salı 22:01
corona-virus-semptomlari

Corona Virüs Semptomları

21 Mart 2020 Cumartesi 22:45

ALT KATEGORİLER


ÜLKE GÜNDEMİ

Yöresel şiveyle koronavirüs uyarı afişleri

Mut Kaymakamlığı, yöresel şiveyle uyarı ifadelerinin yer aldığı afişler bastırdı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanına tepki

Mut kayısısının Malatya kayısısı adıyla Mut üreticileri tarafından satıldığını iddia eden Malatya

DYO ile Geçmişten Bugüne ‘Babalar Günü’ Kutlaması

DYO’dan Tüm Babalara Anlamlı Film #BabamDyoki

Corona Virüs Semptomları

Corona Virüs semptomları

"Kadir Şeker Olayı ve Meşru Müdafaa"

İstanbul Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr.

Dünya Su Günü 22 Mart’ta, “Herkes Mersin’e Koşacak”

Uluslararası Mersin Maratonu 'Herkes Koşar Mersin'e sloganı ile start verdi.

ÇOK OKUNANLAR

MERSİN - HAVA DURUMU

MERSIN

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
12 hit, 10 ziyaretçi, 12 ziyaret
Bu ay:
47 hit, 43 ziyaretçi, 45 ziyaret
Toplam:
12952 hit, 2757 ziyaretçi, 3508 ziyaret